Rozhledna Velká Deštná

Každé pohoří má svůj nejvyšší kopec a v případě Orlických hor je to Velká Deštná. Není to zrovna nějaký špičatý velikán, ale jak je pro Orličky charakteristické, pěkný oblý kopec.

 

138-4

Malá a Velká Deštná s rozhlednou viditelnou z dalekého okolí.

 

Údělem nejvyššího kopce je snášet na svém hřbetě turisty, pro které je něco jako plástev medu pro medvěda po zimním spánku. Všichni chtějí na tu nejvyšší horu a Velká Deštná jim to nedělá těžké. Ze sedla Šerlich vede téměř až na vrchol asfaltová silnice, a tak po čtyřech kilometrech mírného stoupání si můžete tento vrchol odškrtnout a přímo seshora vyhlížet další.

Uprostřed je stará konstrukce rozhledny - stržena v roce 2010.
 
K tomu, abyste pěkně viděli na další cíle, nebo prostě jen tak do kraje a na hřebeny Orlických hor, je na vrcholu postavená rozhledna. Starou rozhlednu stlučenou z hrázek a připomínající spíše myslivecký posed nahradila v roce 2019 nová, o dost vyšší a sofistikovanější konstrukce. Díky skvělé práci architektů zdobí vrchol vysoký 1115 m. n. m. ocelová konstrukce pokrytá dřevěným pláštěm s vyhlídkovou plošinou na vrcholu a posezením u vstupu na schodiště. Rozhledna se stala ihned velice oblíbenou a zvýšila návštěvnost tohoto místa. Nedaleko vrcholu je srub horské služby, kde můžete najít útočiště při špatném počasí. I ten prošel kompletní rekonstrukcí. Na vrchol nevede pouze asfaltová cesta, ale třeba i trochu příkřejší turistická cesta z Luisina údolí, po které se dá jít i v zimě na skialpech. 
 
 
Velká Deštná stojí za návštěvu, ať už vyrazíte přímo za rozhlednou nebo půjdete kolem po hřebenovce či Jiráskově cestě.
 
 
Napsal a vyfotil: Pavel Kovaříček
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení