Rozhledna Velká Deštná

Každé pohoří má svůj nejvyšší kopec a v případě Orlických hor je to Velká Deštná. Není to zrovna nějaký špičatý velikán, ale jak je pro Orličky charakteristické, pěkný oblý kopec.

 

138-4

Malá a Velká Deštná s rozhlednou viditelnou z dalekého okolí.

 

Údělem nejvyššího kopce je snášet na svém hřbetě turisty, pro které je něco jako plástev medu pro medvěda po zimním spánku. Všichni chtějí na tu nejvyšší horu a Velká Deštná jim to nedělá těžké. Ze sedla Šerlich vede téměř až na vrchol asfaltová silnice, a tak po čtyřech kilometrech mírného stoupání si můžete tento vrchol odškrtnout a přímo seshora vyhlížet další.

Uprostřed je stará konstrukce rozhledny - stržena v roce 2010.
 
K tomu, abyste pěkně viděli na další cíle, nebo prostě jen tak do kraje a na hřebeny Orlických hor, je na vrcholu postavená rozhledna. Starou rozhlednu stlučenou z hrázek a připomínající spíše myslivecký posed nahradila v roce 2019 nová, o dost vyšší a sofistikovanější konstrukce. Díky skvělé práci architektů zdobí vrchol vysoký 1115 m. n. m. ocelová konstrukce pokrytá dřevěným pláštěm s vyhlídkovou plošinou na vrcholu a posezením u vstupu na schodiště. Rozhledna se stala ihned velice oblíbenou a zvýšila návštěvnost tohoto místa. Nedaleko vrcholu je srub horské služby, kde můžete najít útočiště při špatném počasí. I ten prošel kompletní rekonstrukcí. Na vrchol nevede pouze asfaltová cesta, ale třeba i trochu příkřejší turistická cesta z Luisina údolí, po které se dá jít i v zimě na skialpech. 
 
 
Velká Deštná stojí za návštěvu, ať už vyrazíte přímo za rozhlednou nebo půjdete kolem po hřebenovce či Jiráskově cestě.
 
 
Napsal a vyfotil: Pavel Kovaříček